NHL    KHL

MSJ 2012: Vo finále uvidíme Rusko a Švédsko + video

Streda, 04.01.2012 / Autor: Jozef Struhár
V noci z utorka na stredu sme spoznali mena dvoch reprezentačných výberov, ktoré si zmerajú sily vo finále tohtoročných majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov. Finalistami sa stali Rusko a Švédsko.

Kanada – Rusko 5:6 (0:2, 1:3, 4:1)
V atraktívnom súboji dvoch top favoritov sa až prekvapujúco hladko dostali hráči Ruska do vedenia 6:1. O to síce v tretej tretine takmer prišli, no nakoniec si víťazstvo ustrážili a ako obhajcovia titulu oslavovali postup do finále. Výraznou mierou sa oň zaslúžil Jevgenij Kuznecov, ktorý strelil tri góly a pridal asistenciu. Strelecky sa presadili aj Nesterov, Chochlacev a Kučerov. Nail Jakupov sa strelecky nepresadil ani v šiestom zápase na turnaji. V ňom však zaznamenal štyri asistencie. Rusi boli v semifinále 50 minút lepším tímom, no v záverečnej desaťminútovke sa „javorovým listom“ podarilo duel zdramatizovať, keď v priebehu 8 minút znížili na konečných 5:6. Góly domáceho tímu vsietili Connely, Dougie Hamilton, Schwartz, Gallagher a Gormley. Kanada, ktorá mala ešte takmer šesť minút na vsietenie vyrovnávajúceho gólu, si zahrá nakoniec o tretie miesto, pričom vo finále nechýbala ani raz v predchádzajúcich 10 rokoch.

Švédsko – Fínsko 3:2 SN (0:1, 0:1, 2:0, 0:0, 1:0)
Aj v semifinálovom súboji medzi Švédskom a Fínskom išlo o rivalitu. Fíni mali duel rozbehnutý veľmi dobre, keď do tretej tretiny vstupovali s dvojgólovým náskokom, ktorý vytvorili Alexander Ruutu a Joel Armia. O ten nakoniec prišli a Švédi postúpili po tom, čo o víťazstve 3:2 rozhodol Max Friberg v samostatných nájazdoch. V zápase však mali navrch, keď „Suomi“ prestrieľali pomerom 58:24. V normálnej hracej dobe sa presadili Wiliam Karlsson a Friberg. Tri korunky zabojujú o prvé zlato od roku 1981.