NHL    KHL

MSJ 2012: Slováci nakoniec obsadili šieste miesto

Štvrtok, 05.01.2012 / Autor: Marek Kantorík
Mladí slovenskí hokejisti obsadili na juniorskom svetovom šampionáte celkové šieste miesto, keď v ich poslednom stretnutí v súboji o piate miesto podľahli Českej republike 2:5.

ČESKÁ REPUBLIKA – SLOVENSKO 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
Góly: 6. Faksa (Krejčí), 14. Holík (Straka, Sekáč), 17. Mozík (Krejčí, Holík), 37. Uher (Hertl), 43. Filippi (Mozík, Uher) – 35. Bubela (Ďaloga), 47. Chovan (Bubela)
Diváci: -

V súboji o piate miesto nenastúpil pre zranenie jeden z našich najlepších hráčov, útočník Tomáš Jurčo, ktorého v prvej formácii nahradil Marko Daňo. Česi začali aktívne a už v prvej minúte ohrozil nášho gólmana Sekáč. Tlak českého tímu narastal a náš tím sa nedokázal dostať z vlastného obranného pásma. V šiestej minúte príklepom Faksa prekonal Šimbocha a otvoril stav stretnutia. Česi pokračovali v aktivite a dopomohla im aj presilová hra, počas ktorej sa prezentovali dobrými šancami. Tie však Šimboch zlikvidoval. V trinástej minúte Jaškin vo veľkej príležitosti neskóroval, ale o minútu neskôr zvýšil na rozdiel dvoch gólov Holík, ktorý nedal najmenšiu šancu slovenskému brankárovi. V prvej tretine dokázali Česi pridať aj tretí gól, o ktorý sa v sedemnástej minúte postaral Mozík, ktorý delovkou k vzdialenejšej žrdi využil dvojnásobnú početnú výhodu.

Druhá tretina bola odlišná ako prvá a vážnejšia situácia nastala až v druhej polovici. V 33. minúte hrali českí mladíci presilovku, v ktorej mohol Nosek zvýšiť už na 4:0, ale v skvelej pozícii minul. O dve minúty neskôr sa strelecky presadili aj naši juniori po tom, čo Bubela dorazil puk za chrbát Mrázka, ktorý vyrazil strelu Ďalogu. Hneď po vhadzovaní mohol Tvrdoň streliť kontaktný gól, ale opečiatkoval iba ľavú žŕdku českej brány. Nabudených Slovákov schladil v 37. minúte Uher, ktorý z otočky zvýšil už na 4:1. Po tomto góle dostal priestor v našej bráne Richard Sabol. V závere tretiny sa oba tímy dostali do dobrých šancí, ale ďalší gól sme nevideli.

Do tretej tretiny nastúpili naši juniori s cieľom čím skôr streliť kontaktný gól. Už na začiatku druhej minúty totiž rozhodcovia vylúčili Tvrdoňa a Filippi onedlho zaznamenal od modrej čiary už piaty český gól. O minútu neskôr si išiel sadnúť na trestnú lavicu Uher a o ďalšiu minútu aj Musil. Najväčšiu príležitosť mal Toman, ktorý po skvelej prihrávke Tvrdoňa nechal iba vyniknúť Mrázka. Druhý gól sme však nakoniec strelili. Štyri sekundy po konci presilovky nahodil Chovan puk spoza bránkovej čiary a Mrázek si ho sám vrazil do vlastnej brány. Do dobrých príležitosti sa slovenskí mladíci dostali aj v závere duelu, ale českého brankára, ktorý v stretnutí zneškodnil 29 striel, už neprekonali. Za najlepších hráčov duelu boli vyhlásení Faksa a Adam Jánošík.

Zostava Českej republiky: Mrázek (Kašík) - Musil, Krejčí, Říha, Hrbas, Mozík, Jank - Holík, Straka, Sekáč - Nosek, Filippi, Uher - Culek, Hertl, Jaškin - Faksa, Hyka, Sedlák - Přibyl

Zostava Slovenska: Šimboch (od 37. Sabol) – Marinčin, Gernát, Jánošík, Čerešňák, Trška, Čajkovský, Bezuška, Kurali – Mráz, Chovan, Daňo – Toman, Tvrdoň, Bubela – Hinďoš, Bene, Matoušek – Dolník, Ďaloga