NHL    KHL

Dáni zostupujú, Američania na siedmom mieste

Štvrtok, 05.01.2012 / Autor: Marek Kantorík
V stredu sa odohrali posledné dve stretnutia v skupine o záchranu. Američania zvíťazili nad Švajčiarmi, Lotyši po predĺžení zdolali Dánov. Tým ostal v rukách Čierny Peter a na minimálne jeden rok sa lúčia s elitnou kategóriou.

Americkí juniori, ktorí minulý rok obsadili konečné tretie miesto, sa museli uspokojiť iba so siedmou pozíciou, čo je ich najhorší výsledok od roku 1999, kedy skončili na ôsmom mieste. V utorok si USA poradili s Lotyšmi hladko 12:2, keď už po dvoch tretinách vyhrávali 11:1. V stredu proti Švajčiarom to bol vyrovnanejší zápas a nakoniec zvíťazili tesne 2:1.

Po štvrtom mieste z roku 2010 a piatom z roku 2011 skončili v Kanade juniori helvetského kríža až na deviatom mieste, ktoré naposledy obsadili pred štyrmi rokmi na šampionáte v Českej republike. V prvom súboji v skupine o záchranu vyhrali nad Dánmi až po predĺžení (4:3) a ako bolo spomenuté, proti Američanom prehrali tesne 1:2.

Už pred šampionátom sa hovorilo o tom, že v priamom súboji o zotrvanie v elitnej kategórii s najväčšou pravdepodobnosťou nastúpia dvaja outsideri turnaja, juniori Lotyšska a Dánska. To sa nakoniec aj potvrdilo. Čierny Peter ostal v rukách mladíkov z Dánska, ktorí uchmatli v dueli proti Švajčiarom jeden bod, ale v rozhodujúcom zápase proti Lotyšom prehrali 1:2 po predĺžení. V prípade víťazstva Dánska by elitnú kategóriu opustili lotyšskí juniori. V ruskej Ufe, kde sa koná juniorský šampionát na prelome rokov 2012 a 2013, nahradia Dánov juniori Nemecka, ktorí sa medzi elitu vracajú po roku.