NHL    KHL

MSJ 2012: Švédi deklasovali Slovákov 9:1

Sobota, 31.12.2011 / Autor: Marek Kantorík
Slovenskí juniori nezvládli svoje tretie vystúpenie na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov a proti Švédsku prehrali vysoko 1:9.

ŠVÉDSKO – SLOVENSKO 9:1 (2:1, 2:0, 5:0)
Góly: 5. Thorell (Backman, Klefbom), 17. Friberg (Larsson, Brodin), 25. Collberg (Larsson, Sundstrom), 39. Sundstrom (Rakell), 45. Zibanejad (Collberg), 49. Rakell (F. Forsberg, Zibanejad), 52. Nordstrom (Thorell, Nemeth), 54. Collberg (Klingberg, Sundstrom), 59. Thorell - 12. Tvrdoň (Toman, Jurčo)
Divákov: -

Do brány slovenského tímu sa postavil Dominik Riečický, ktorý odchytal aj úvodné stretnutie proti Rusku. Náš brankár mal v úvodnej časti viac práce ako jeho švédsky kolega a dokopy čelil jedenástim strelám. Už v piatej minúte vyťahoval puk zo svojej bránky po tom, čo strelil prvý gól zápasu Thorell. V polovici úvodnej tretiny si naši reprezentanti po prvýkrát zahrali presilovú hru a početnú výhodu dokázali využiť. 20 sekúnd pred jej koncom sa strelecky presadil Marek Tvrdoň. Posledné slovo v prvom dejstve mali Švédi, ktorí zovreli náš tím v obrannom pásme a výsledkom bol druhý gól v našej sieti. Jeho autorom bol Friberg.

Švédi dominovali aj v druhej dvadsaťminútovke, ale už na začiatku museli hrať v oslabení. Druhý presilovkový gól v stretnutí však naše mužstvo nepridalo. A tak prišiel trest. Po rýchlom protiútoku Tre Kronor skončil puk na hokejke Collberga, ktorý z prvej prestrelil Riečického, a v 25. minúte zvýšil vedenie Švédska už na 3:1. Gól v sieti Antona Forsberga nepriniesli ani ďalšie presilovky slovenského tímu. Obe však trvali približne minútu, pretože naši hráči doplatili na svoju nedisciplinovanosť a zbytočne boli vylúčení. Minútu a pol pred druhou sirénou zaznamenal ďalší švédsky presný zásah Sundstrom, ktorý šikovne tečoval strelu Rakella. Autora gólu napokon potvrdil až videorozdca. Po dvoch tretinách viedlo Švédsko 4:1 na góly a 31:8 na strelecké pokusy.

V záverečnej tretine švédski hráči prežili už v úvode oslabenie a vzápätí zaknihovali ďalší gól. Riečický síce dokázal dvakrát vyraziť strely Švédov, ale pri pokuse Zibanejada bol bezmocný. V 48. minúte Sundstrom stal sám medzi kruhmi, jeho jedovatú strelu však slovenský gólman vyrazil nad brvno. O pár sekúnd pridali švédski hokejisti už šiesty gól. Rakell predviedol krásnu akciu, keď sa pohral s našimi obrancami a strelou k vzdialenejšej žŕdke nedal šancu Riečickému. „Tri korunky“ boli pri chuti a v 52. minúte pribudlo v streleckej listine aj meno Nordstroma, ktorý poľahky poslal puk za chrbát nášho brankára. Švédi sa už bavili hokejom a o dve minúty neskôr Collberg svojím druhým gólom v zápase zvýšil v presilovke 5 na 3 už na 8:1. Bodku za zápasom, v ktorom Riečický čelil až 54 strelám, dal 78 sekúnd pred koncom Thorell. Za najlepších hráčov zápasu boli vyhlásení útočník Michal Toman a útočník Erik Thorell.

Zostava Švédska: A. Forsberg(Gustafsson) - Klefbom, Brodin, Claesson, Klingberg, Granberg, Nemeth, Backmann, Boye Rotevall - Larsson, Sundstrom, Friberg - Karlsson, Zibanejad, Rakell - Nordstrom, Rensfeldt, Thorell - Collberg, F. Forsberg, Rask

Zostava Slovenska: Riečický - Jánošík, Bezuška, Trška, Kurali, Čajkovský, Čerešňák, Marinčin, Gernát - Toman, Hinďoš, Mráz, Jurčo, Bene, Tvrdoň, Dolník, Ďaloga, Bubela, Chovan, Matoušek, Daňo

OSTATNÉ ZÁPASY

SKUPINA A
Švajčiarsko - Lotyšsko 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)
V druhom zápase našej skupiny sa z prvého víťazstva na turnaji tešili Švajčiari, ktorí zdolali Lotyšsko 5:3. Po dva góly strelili Christoph Bertschy a Geatan Haas. Strelecky sa presadil aj Christian Marti a brankár Tim Wolf urobil 20 zákrokov. Jeho mužstvo prestrieľalo lotyšský výber 41:23. Góly mu strelili Toms Andersons, Nikita Jevpalovs a Vitalijs Hrovostinins.

SKUPINA B
USA – Česká republika 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Českí hráči dokázali poraziť výber USA pomerom 5:2 a tým pádom si zaistili postup do štvrťfinále z náročnej skupiny B. Česká hymna znela edmontonskou halou vďaka výkonu brankára Petra Mrázka, ktorý zlikvidoval 54 striel a bol najlepším hráčom zápasu, hoci ho po zápase za najlepšieho hráča českého tímu nevybrali. Stal sa ním Petr Holík, ktorý strelil dva góly. Okrem neho sa dvakrát presadil aj Filippi a gól pridal Hertl. Česko v zápase dvakrát prehrávalo po góloch Tynana a Arnolda. Američania si však napokon zahrajú o záchranu.

Fínsko - Dánsko 10:1 (3:0, 2:1,5:0)
O nepostupovej pozícii Spojených štátov sa rozhodlo podľa predpokladov v zápase medzi Fínskom a Dánskom, v ktorom sa zrodila jasná výhra „Suomi“ 10:1. Dáni hrali len s 15 hráčmi, pretože piati nehrali pre disciplinárne potrestanie od trénera Todda Bjorkstranda. Ani v plnej sile by sa však neočakával iný výsledok. Individuálne najlepšie vyšiel duel Pulkkinenovi, ktorý dosiahol hetrik a pridal aj jednu asistenciu.