NHL    KHL

MSJ 2012: Slováci vyhrali a postúpili do štvrťfinále

Nedeľa, 01.01.2012 / Autor: Marek Kantorík
Slovenskí juniori zvládli posledný zápas v základnej skupine a Švajčiarsko zdolali 6:4 a postúpili do štvrťfinále. Mladí Slováci dokázali otočiť stav stretnutia z 2:4 na 6:4.

SLOVENSKO – ŠVAJČIARSKO 6:4 (1:2, 1:1, 4:1)
Góly: 9. Chovan (Jurčo, Ďaloga), 33. Chovan (Jurčo), 46. Matoušek (Bene), 47. Ďaloga (Marcinčin), 49. Chovan (Jurčo), 51. Gernát (Jurčo, Tvrdoň) – 7. Vermin (Richard, Bertschy), 8. Andrighetto (Bertaggia), 29. Vermin (Richard), 41. Richard

V úvode stretnutia mali častejšie puk na svojich hokejkách Švajčiari, ktorí viackrát ohrozili Šimbocha. Ten bol však pozorný. Na začiatku siedmej minúty však inkasoval po tom, čo mu puk vypadol a stav zápasu otvoril Vermin. O minútu neskôr Bertaggia skvele prihral spoza brány Andrighettovi, ktorý nezaváhal a zvýšil už na 2:0 pre Švajčiarsko. Na zlepené góly reprezentantov helvétskeho kríža odpovedali rodáci spod Tatier tým správny spôsobom – gólom. V deviatej minúte našiel Tomáš Jurčo dobre postaveného Matúša Chovana, ktorý bekhendom poslal puk za Meiliho chrbát. Hokej dostal v ďalších minútach rýchlejšie tempo, ale v prvej tretine sa už strelecky nepresadil ani jeden hráč.

Do druhého dejstva nastúpili slovenskí mladíci s cieľom vyrovnať stav zápasu. Obrovskú príležitosť na vyrovnanie mali už v štvrtej minúte, kedy sa dostali naši reprezentanti do prečíslenia dva na jedna, ale gól z toho nebol. O pár minút neskôr mal gól na hokejke Toman, avšak ani on neprekonal Meiliho. A tak prišiel trest. V 28. minúte boli vylúčení dvaja slovenskí hokejisti a Švajčiari dvojnásobnú presilovku využili. Strelcom tretieho gólu bol Vermin, ktorý od modrej prestrelil všetko čo mu stálo v ceste. Kontaktný gól dosiahli naši reprezentanti v 33. minúte, kedy sa druhýkrát v dueli do streleckej listiny zapísal Chovan, ktorému prihral opäť Jurčo. Ešte pred druhou sirénou hrali Slováci presilovú hru. Najväčšiu príležitosť mal Marek Tvrdoň, ktorý však trafil iba do švajčiarskeho gólmana.

Slovenskí juniori nevstúpili do tretej dvadsaťminútovky dobre a už v úvodnej minúte strelil Richard, ktorý predtým dvakrát prihral, poľahky už štvrtý švajčiarsky gól. V 46. minúte sa k slovu dostal kapitán nášho mužstva Tomáš Matoušek, ktorý bekhendom poslal puk do švajčiarskej brány. Tak ako dosiahli Švajčiari v prvej tretine zlepené góly, podarilo sa to aj nám. Už o minútu neskôr Martin Ďaloga šikovne tečoval Marinčinovo nahodenie a zaznamenal vyrovnávajúci gól. To však nebolo všetko. V 48. minúte otočil stav zápasu v náš prospech Chovan, ktorý zavŕšil hetrik a vyhnal Meiliho z brány. Jeho náhradník Wolf si čisté konto udržal iba necelé dve minúty. V polovici tretiny totiž Martin Gernátn pridal ďalší náš gól, ktorý zabezpečil dvojgólové vedenie. Blížil sa koniec zápasu a nervozita sa stupňovala. Švajčiarsky tréner si necelé tri minúty pred koncom vyžiadal oddychový čas. Súperovi hráči sa usadili v našom pásme, ale kontaktný gól už nestrelili. Slováci po skvelej tretej tretine, v ktorej zaznamenali štyri góly, postúpili do štvrťfinále, zatiaľ čo Švajčiarov čaká boj o záchranu.

Zostava Slovenska: Šimboch (Riečický) - Marinčin, Gernát, Jánošík, Čerešňák, Trška, Čajkovský, Bezuška, Kurali - Mráz, Jurčo, Chovan, Toman, Tvrdoň, Bubela, Hinďoš, Bene, Matoušek, Dolník, Ďaloga, Daňo

Zostava Švajčiarska: Meili (Wolf) - Marti, Trutmann, Vermeille, Sutter, Hachler, Kukan, Baltisberger - Martschini, Hofmann, Walser, Bertaggia, Haas, Andrighetto, Amstutz, Schneuwly, Simion, Vermin, Bertschy

OSTATNÉ ZÁPASY

SKUPINA A
Rusko – Švédsko 3:4 PP (3:0, 0:0, 0:3, 0:1)
V súboji o prvé miesto v našej skupine začali lepšie ruskí mladíci, ktorí v tretej minúte strelili dva góly v priebehu siedmich sekúnd – Zemčenko a Kosov. Do prvej prestávky zvýšil Telegin na rozdiel troch gólov a Rusi boli blízko k postupu priamo do semifinále. Švédom sa dlho nedarilo prekonať skvele chytajúceho Vasilevskiho, ktorý po dvoch tretinách zaznamenal 32 zákrokov. Tretia časť bola jasne v réžii Tre Kronor, ktorí sa dokázali do zápasu vrátiť a troma gólmi si vynútili predĺženie. Najprv Klefbom v úvode strelil prvý švédsky gól, v 53. minúte Rakell znížil na 1:2 a 40 sekúnd pred koncom pri hre bez brankára Friberg vyrovnal. Dokonalý obrat švédskeho mužstva, ktoré zvíťazilo na strely 51:23, zavŕšil v tretej minúte Nordstrom a severská krajina postúpila priamo do semifinále.

SKUPINA B
Česká republika – Fínsko 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Českí juniori boli v zápase proti Fínom aktívnejší a Aittokallio čelil 36 strelám. Mladý fínsky gólman podal však skvelý výkon, ktorý okorenil čistým kontom, a prispel k výhre 4:0. Ruutu strelil víťazný gól v prvej tretine, v ktorej skóroval aj Aaltonen. Donskoi a Pulkkinen sa strelecky presadili v druhej, resp. tretej tretine a Fíni postúpili do štvrťfinále z druhej pozície. Suomi čaká zápas proti nášmu tímu, zatiaľ čo Česi si zmerajú sily s Ruskom.

Kanada – USA 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)
Dramatický duel videli diváci v Edmontone, kde domáci Kanaďania hrali proti Američanom. Vyrovnané stretnutie prinieslo už v úvodnej tretine tri góly v americkej bráne po tom, čo sa strelecky presadili Stone, Schwartz a Connolly. Američania sa však nevzdali a naďalej sa pokúšali skórovať. V druhej časti hry sa im to nepodarilo, Wedgewood nakoniec inkasoval až v polovici tretieho dejstva po strele Coylea. O pár minút neskôr Zucker znížil na 2:3, ale vyrovnávajúci presný zásah nestrelili Američania ani pri hre bez brankára. Kanaďania mali už pred samotným duelom zabezpečený postup do semifinále, zatiaľ čo USA budú hrať o záchranu.