NHL    KHL

MSJ 2012: Švédi ukončil 31-ročné čakanie na titul

Piatok, 06.01.2012 / Autor: Jozef Struhár
Majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov sú ukončené. Ako posledný tím na nich zažilo radosť z víťazstva, toho najväčšieho, Švédsko. „Tri korunky“ vo finále zdolali obhajcov titulu a získali zlaté medaily po prvýkrát od roku 1981.

Finále:
Švédsko – Rusko 1:0 PP (0:0, 0:0, 0:0, 1:0)
Mika Zibanejad strelil víťazný gól v 11. minúte predĺženia, aby zabezpečil Švédsku druhý titul majstrov sveta v histórii a prvý od roku 1981. „Nedokážem popísať tie pocity. Samozrejme, že to bol môj najväčší gól kariéry,“ priznal 18-ročný krídelník, ktorého gól rozpútal búrku radostných emócií. Hráči v žlto-modrej kombinácii zdolali Rusko futbalovo 1:0, hoci boli v zápase lepší a mali jasnú streleckú prevahu 58:17. Tím, ktorý hnala vpred väčšina z 18 722 divákov, zažil ťažké úvodné dve minúty, no v zvyšku stretnutia mal navrch a minuloročný víťaz mal hlavne šťastie, že mu v bráne stál výborne chytajúci Andrej Makarov, inak by sa duel nerozhodoval v predĺžení.

O 3. miesto:
Fínsko – Kanada 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Tretie miesto si vybojovali domáci hráči. V zápase o bronz sa z historického hľadiska Kanade nedarilo najlepšie, no proti Fínsku vyhrala hladko 4:0 a domácich divákov potešila aspoň tretím najvzácnejším kovom na turnaji. Výber „javorových listov“ bol snaživejší a zaslúžene sa tešil z víťazstva. Nad Fínskom to už bolo ôsme v rade od šampionátu v roku 2001. Čisté konto vychytal Mark Visentin, ktorý urobil 27 zákrokov, a góly postupne strieľali Tanner Pearson, Mark Scheifele a dvojgólový Quinton Howden. „Sme sklamaní, že sme nemohli hrať dnes o zlaté medaily, ale aj zisk bronzu je ocenením,“ povedal tréner Don Hay.